PZAZWIĄZEKTATRYWYPRAWYWSPINACZKA SPORTOWASKIALPINIZMALPINIZM JASKINIOWYWSPINACZKA SKALNASZKOLENIE

IV KMG

Akcją ratunkową w kopalni uranu zakończyły się warsztaty zaplanowane na pierwszy dzień konferencji. Spokojna dotąd Kotlina Jeleniogórska gościła uczestników IV Konferencji Medycyny Górskiej.

W dniach 9-11 listopada 2014 w Borowicach koło Karpacza odbyła się IV Konferencja Medycyny Górskiej zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Medycyny i Ratownictwa Górskiego oraz Polski Związek Alpinizmu. Pierwszy dzień poświęcony był na warsztaty m.in. z technik linowych w ratownictwie, transportu poszkodowanego w trudnym terenie, elementów ratownictwa jaskiniowego. Wieczorna eskapada do kopalni uranu zakończyła się wypadkiem i akcją ratunkową, w której brali udział wszyscy uczestnicy konferencji. Wypadek został oczywiście zaplanowany przez dowodzącego konferencją Piotra Szetelnickiego, a głównym zamysłem było postawienie uczestników przed koniecznością stworzenia zespołów i współdziałania z nieznanymi wcześniej osobami w warunkach chaosu katastrofy. Nagrodą za trudy podziemnej akcji była gawęda Bogdana Jankowskiego, bogato ilustrowana slajdami i nagraniami z wypraw.
Następne dwa dni, to już czysta medycyna górska, od Himalajów – po Beskidy i Karkonosze, od ratownictwa – przez urazy wspinaczkowe – po wysokościowy obrzęk płuc. Agnieszka Góralska w sugestywny sposób omówiła specyfikę ratownictwa w jaskiniach z wykorzystaniem doświadczeń Francuskiego Ratownictwa Jaskiniowego. Ashish Lohani z Nepalu przedstawił logistykę zabezpieczenia medycznego tłumu pielgrzymów w rejonie Langtang. Pionierskie działania w zakresie leczenia hipotermii głębokiej zaprezentował Tomek Darocha z krakowskiej kardiochirurgii, zaś Adam Domanasiewicz z oddziału chirurgii ręki w Trzebnicy zaproponował zarys polskich wytycznych leczenia odmrożeń. Wieczorny wernisaż wystawy zdjęć z Rapa Nui autorstwa prof. Zdzisława Ryna zapoczątkował długie rozmowy w kuluarach, które zaowocowały kilkoma ciekawymi projektami. Ostatnia sesja to głębokie rozważania o umieraniu i ratowaniu umierających w górach, gdzie etyka splata się z nadludzkim wysiłkiem, a słabość z nadzieją.
Wyjechaliśmy z Borowic wzbogaceni o nową wiedzę, znajomości, kontakty, pomysły wyjazdów w dalekie góry. Być może uda się poszerzyć możliwości leczenia ofiar wychłodzenia z wypadków lawinowych i jaskiniowych poza Kraków, być może uda się doprowadzić do pełnej refundacji kosztów przyzwoitego leczenia odmrożeń. Trwa intensywna praca myślowa nad kolejną edycją Konferencji Medycyny Górskiej.

[ 1 grudnia 2014, Paweł Podsiadło]

DrukujWersja do druku

W skrócie

IV Konferencja Medycyny Górskiej
Polski Związek Alpinizmu zaprasza na IV Konferencję Medycyny Górskiej, która odbędzie się w dniach 9 - 11. listopada 2014. »
6th European Hypoxia Symposium
W dniach 10.09. - 15.09. na Polanie Chochołowskiej będzie miała miejsce konferencja "6th European Hypoxia Symposium". Jako współorganizator tego wydarzenia, Komisja Medyczna zaprasza wszystkich zainteresowanych medycyną górską do czynnego i biernego udziału. »
Rekomendacja UIAA nr 11 - "Kijki trekkingowe"
W sekcji "Materiały edukacyjne UIAA" (dział: Materiały edukacyjne Komisji Medycznej) ukazało się tłumaczenie rekomendacji Komisji Medycznej UIAA nr 11 pt. „Używanie kijków trekkingowych w górach". Zapraszamy do lektury »
"Choroby wysokościowe" - aktualizacja 2012
W sekcji "Materiały edukacyjne UIAA" (dział: Materiały edukacyjne Komisji Medycznej) ukazała się aktualizacja rekomendacji Komisji Medycznej UIAA nr 2 pt. „Choroby wysokościowe". Zapraszamy do lektury. »
Rekomendacja UIAA nr 10 - "Leki w górach"
W sekcji "Materiały edukacyjne UIAA" (dział: Materiały edukacyjne Komisji Medycznej) ukazało się tłumaczenie rekomendacji Komisji Medycznej UIAA nr 10 pt. „Leki w górach". Zapraszamy do lektury. »
Relacja z III Konferencji Medycyny Górskiej
W dniach 10-11 listopada 2012 r. w Krynicy odbyła się III Konferencja Medycyny Górskiej zorganizowana przez: Polskie Towarzystwo Medycyny i Ratownictwa Górskiego, Komisję Medyczną Polskiego Związku Alpinizmu, Zakład Medycyny Sportowej i Fizjologii Wysiłku Fizycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. »
Rekomendacja UIAA nr 9 - "Dzieci w górach"
W sekcji "Materiały edukacyjne UIAA" (dział: Materiały edukacyjne Komisji Medycznej) ukazało się tłumaczenie rekomendacji Komisji Medycznej UIAA nr 9 pt. „Dzieci w górach". Zapraszamy do lektury »
II Konferencja Medycyny Górskiej w Podlesicach
22-23.X.11 Podlesicach odbyła się II Konferencja Medycyny Górskiej zorganizowana przez Komisję Medyczną PZA i Śląski Uniwersytet Medyczny. »
Sesja wspólna Komisji Medycznej PZA i PTMS
W trakcie XXIX ZJAZDU NAUKOWEGO POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY SPORTOWEJ w Bydgoszczy 14 października 2011 odbyła się sesja wspólna Komisji Medycznej PZA oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.Sesja spotkała się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjeciem uczesników zjazdu. Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział i zapraszamy na koleną sesję która odbędzie się w Poznaniu w trakcie XXX zjazdu PTMS 12-13.X.2012 »
II Konferencja Medycyny Górskiej
Komisja Medyczna serdecznie zaprasza na II Konferencję Medycyny Górskiej, która odbędzie się w Podlesicach 22-23 października br. Oprócz sesji naukowych planujemy też część praktyczną w okolicznych skałach. »
Aktualności w skrócie
  więcej »
© Polski Związek Alpinizmu :: 00-087 Warszawa ul. Corazziego 5/24, tel./fax 022 875 85 05, tel. 504 002 610
bank: Bank Zachodni WBK 48 1500 1126 1211 2009 3906 0000
NIP: 527-21-39-619
e-mail: biuro@pza.org.pl, skype: pezeta
email: webmaster@pza.org.pl