PZAZWIĄZEKTATRYWYPRAWYWSPINACZKA SPORTOWASKIALPINIZMALPINIZM JASKINIOWYWSPINACZKA SKALNASZKOLENIE

Polish Annapurna IV Expedition 2015 [ 8.11.15 BC ]

Po solidnych opadach w końcu wyszło słońce, wczoraj wyruszyliśmy na rekonesans pod filar AIV. Nasza ściana potrzebuje jeszcze dobrych kilku dni na otrząśnięcie się ze śniegu.

Zauważyliśmy niemałe lawiniska oraz urwane śnieżne deski w linii naszej drogi. Najbliższe dni zapowiadają się jednak całkiem dobrze dlatego chcąc wykorzystać tą szansę wychodzimy jutro na ostateczną "wysoką" aklimatyzację w góry. Zajmie nam to kilka dobrych dni, będziemy starać się wybrać możliwie najbezpieczniejszy do wspinaczki teren. W tym sezonie szybciej niż zwykle zawitała w górach zima, z typowymi zimowymi warunkami (silne wiatry do 100 kmh i temperatura w partiach szczytowych spadająca do -45 stC).

szpejenie

Trudno jest przewidzieć naturę, takie zjawiska pokazują jak wiele czynników wpływa na sukces podczas wyprawy. Na większość niestety człowiek nie ma żadnego wpływu. Od kilku dni odwiedza nas kotek (śnieżna pantera). Nad ranem odkrywamy nowe ślady wokół naszych namiotów i kuchni. Nad głowami krążył kilka dni temu orzeł. Wczoraj mieliśmy też małą awarię naszej mini elektrowni słonecznej, jednak przy pomocy nożyczek i aluminiowej folii sprawnie zażegnaliśmy kryzys :) Sprężamy się do działania bo czas ucieka. Gdy pojawi się szansa na atak, chcemy być gotowi.

kolaz

Kolejna relacja po powrocie.
Trzymajcie się ciepło.

Janusz Gołąb, Michał Król, Marcin Tomaszewski
https://www.facebook.com/PolishAnnapurnaIVExpedition2015

[ 9 listopada 2015, Marek Karnecki]

DrukujWersja do druku

W skrócie

Kobiecy mityng wspinaczkowy w Walii 12-19.06.2016
Pinnacle Club wraz z BMC (The British Mountaineering Council) zaprasza dwie Koleżanki, zrzeszone w PZA na BMC International Climbing Meet. »
Marcin Wernik na Cerro Torre!
19 stycznia Marcin Wernik w międzynarodowym zespole z Luką Bianco i Giacomo Deiana (Włochy) dokonał drugiego polskiego przejścia drogi Ragni na Cerro Torre (ok. 1000 m. M4/90 st., OS). »
Sukcesy naszych w Patagonii!
W dniu 9 stycznia Agnieszka Tyszkiewicz i Marcin Wernik (oboje UKA Warszawa) stanęli na szczycie Aguja Standhardt po pokonaniu drogi Festerville, ok. 700 metrów, trudności 6c, 90 st. OS dokonując w ten sposób pierwszego polskiego wejścia na wierzchołek Standhardt’a. »
Sprawozdanie z wyprawy do Syczuanu – uzupełnienie
Przedstawiamy zaktualizowaną wersję sprawozdania z wyprawy, wzbogaconą o szczegółowe topo nowej drogi oraz o doprecyzowanie informacji topograficznych. »
Polska droga na dziewiczym 6-tys. w Syczuanie
Przebywająca od połowy października w chińskiej prowincji Syczuan dolnośląsko-warszawska wyprawa PZA zdobyła leżący w masywie Minya Konka dziewiczy szczyt San Lian East 6368m npm. »
Dofinansowania wypraw i wyjazdów sportowych w 2016
Przypominamy wszystkim zainteresowanym, że w niedzielę 15 listopada 2015 mija termin składania do Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA wniosków o dofinansowania. »
Polish Annapurna IV Expedition 2015 [11.11.15]
11.11.15 BC. Po intensywnym czasie spędzonym w górach powróciliśmy do bazy. Naszym celem było osiągnięcie aklimatyzacyjnej wysokości przygotowującej nas do ataku. Zarówno w dolnych jak i wyższych partiach warunki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dolina, w której się znajdujemy posiada swój unikalny mikroklimat. Położona w niedużej odległości dżungla i związana z tym wilgoć powodują codzienne mgły, które przychodzą ok 12-13 i pozostają w dolinie aż do wieczora. »
Polish Annapurna IV Expedition 2015 [ 4-6.11.15 ]
04.11.15 BC. Kolejne wyjście aklimatyzacyjne za nami. Biwak założyliśmy na przełęczy pomiędzy AIII a AIV. Po spędzonej nocy zamierzaliśmy wyjść wyżej granią w kierunku szczytu AIV. Po kilkuset metrach solidne tąpnięcie śnieżnej pokrywy stoku pod naszymi stopami zmusiło nas do szybkiej zmiany planów. »
Polish Annapurna IV Expedition 2015
26 października dotarliśmy w komplecie do bazy. Nie obyło się bez małych komplikacji. 25.10 Janusz poleciał z pierwszym transportem do bazy. Marcin z Michałem mieli polecieć drugim transportem niestety warunki pogodowe gwałtownie się zmieniły co uniemożliwiło ten lot. »
Mityng wspinaczkowy BMC w Szkocji 24-31.01.2016
BMC (The British Mountaineering Council) zaprasza dwie osoby zrzeszone w PZA na BMC International Winter Climbing Meet. »
Aktualności w skrócie
  więcej »
© Polski Związek Alpinizmu :: 00-087 Warszawa ul. Corazziego 5/24, tel./fax 022 875 85 05, tel. 504 002 610
bank: Bank Zachodni WBK 48 1500 1126 1211 2009 3906 0000
NIP: 527-21-39-619
e-mail: biuro@pza.org.pl, skype: pezeta
email: webmaster@pza.org.pl