POLSKI ZWIĄZEK ALPINIZMU 00-087 Warszawa ul. Corazziego 5/24 tel./fax (22) 875-85-05 e-mail: biuro@pza.org.pl internet: http://pza.org.pl

Ryzyko w górach

W grudniu ubiegłego roku stronie Accidents in North American Mountaineering opublikowano tekst Rolando Garibottiego, wybitnego alpinisty argentyńskiego, zawierający jego przemyślenia i zestaw pytań, jakie powinien zadać sobie wspinacz, który za cel postawił sobie wspinaczkę w Patagonii. Większość postawionych pytań należy zadać sobie niezależnie od tego, w jakich górach zamierzamy się wspinać.

Niniejsza publikacja była bezpośrednią reakcją na serię wypadków w rejonie Fitz Roya, w tym śmierci pilota śmigłowca Pablo Argiz, który zginął w trakcie akcji ratunkowej.

fitz roy
Zarządzanie ryzykiem w masywie El Chalten. Kilka uwag.

Stosunek wypadków do liczby wspinaczy działających w rejonie El Chalten jest bardzo niepokojący. Każde okno pogodowe skutkuje co najmniej jednym poważnym wypadkiem, a decydujące znaczenie ma niestety brak doświadczenia. Ponieważ akcje ratunkowe odbywają się dzięki ochotnikom i w poczuciu obowiązku, takie natężenie wypadków jest nie do udźwignięcia przez lokalną społeczność. Należy pamiętać, że pomoc niesiona jest przez ochotników i nie zawsze kończy się sukcesem między innymi ze względu na surowość tej dzikiej i wymagającej krainy. Dlatego zalecamy wybierać cele adekwatne do naszego poziomu umiejętności. Niezbędne jest w tej sytuacji odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Powinniśmy mieć moralny obowiązek polegania przede wszystkim na własnych umiejętnościach. Przed wejściem w ścianę wspinacze powinni zadać sobie następujące pytania:

Jeśli planujesz działać w śniegu: Wspinanie w złych warunkach lub na drodze, na której są inni wspinacze: Bezpiecznej wspinaczki


[20 marca 2015]