POLSKI ZWIĄZEK ALPINIZMU 00-087 Warszawa ul. Corazziego 5/24 tel./fax (22) 875-85-05 e-mail: biuro@pza.org.pl internet: http://pza.org.pl

Wyprawa eksploracyjna do kanionów Gruzji 2015

W dniach 13 -22 czerwca 2015 odbył się wyjazd rekonesansowy do Gruzji, który zamienił się w pełną wyprawę eksploracyjną.

Pomysł pojawił się podczas wyjazdów narciarskich do Gruzji na których brakowało czasu na rozpoznanie potencjału kanioningowego jaki oferuje ten kraj. Znając efekty wyprawy zorganizowanej przez włoską federacje kanioningową AIC w roku 2014, nie byliśmy pewni czy w ogóle coś się uda znaleźć.

2

Opublikowane materiały nie wskazywały na rewelacyjne odkrycia. Wybraliśmy obszar położony na wschód od miejsca gdzie działała wyprawa włoska. Jest to północno wschodnia część Regionu Mengreli.

1

Rekonesans obejmował doliny położone nad wioskami Leskhulukhe i Balda. Odwiedziliśmy również dwa turystyczne kaniony Kanion Gacheddili i Kanion Okatse. Jak się później okazało, kanion Okatse w swym środkowym biegu pozostawał nieznany co potwierdzili lokalni mieszkańcy. Podobne niespodzianki jeszcze się zdarzały na tym wyjeździe, ale o tym ukarze się szersza relacja w Taterniku.

W wyjeździe brali udział: Aleksander Dobrzański, Ryszard Pawłowski, Tomasz Baster, Zbigniew Tabaczyński.


[14 lipca 2015]